Zostań ekspertem w doborze butów dla swojego dziecka


Chcemy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z rodzicami aby potrafili dobrać odpowiednie obuwie dla rozwijających się stóp swoich dzieci.

Stopy służą nam całe życie, musimy zatem o nie należycie dbać. Szczególną troską i ochroną powinniśmy otoczyć je przede wszystkim w fazie rozwoju i wzrostu (nawet do 18 roku życia) gdyż w tym czasie zmienia się ich kształt, proporcje i budowa. Stopa dziecka rośnie szybko. W ciągu dwóch pierwszych lat życia około 2 cm rocznie, między drugim a trzecim rokiem życia 1,5 cm, natomiast w wieku 13-15 lat około 1 cm. Przy tak szybkim tempie wzrostu stopy należy sprawdzać rozmiar i dopasowanie buta kilka razy w roku. Dziecko nie zasygnalizuje nam, że but jest za mały czy za ciasny, ponieważ zakończenia nerwowe na jego stopach nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dobierając obuwie powinniśmy zatem uwzględnić około 1 cm zapasu, jednak nie więcej, gdyż dziecko będzie zaczepiało czubkiem buta o podłoże, potykało się i przewracało.

Jak rozwija się stopa dziecka? W okresie niemowlęcym stopy są bardzo delikatne i elastyczne, a łuki podłużne nie są zarysowane ze względu na grubszą tkankę tłuszczową. Jest to okres tzw. pozornego płaskostopia, którym nie należy się martwić. Natomiast od momentu, w którym dziecko zaczyna chodzić zagrożeniem są podwichnięcia stawów skokowych, a w konsekwencji możliwy rozwój koślawości kolan. W tym okresie buty powinny trzymać dobrze kostkę czyli stabilizować staw skokowy. Mniej ważne natomiast jest wtedy ukształtowanie podeszwy, która powinna być przede wszystkim elastyczna. U dzieci w wieku przedszkolnym (3-7 roku życia) łuki podłużne i mięśnie stopy zaczynają się kształtować ale stopy nie tracą na delikatności i elastyczności. Stopa zaczyna się zwężać i proporcjonalnie nie jest już taka szeroka jak w wieku niemowlęcym. Dziecko w tym okresie dużo czasu spędza w domu lub przedszkolu, gdzie komfortowe podłoże jak dywany, panele lub terakoty nie stymuluje prawidłowo rozwoju mięśni i łuku stopy. Chodzenie boso czy w tenisówkach po płaskich i twardych nawierzchniach jest główną przyczyną deformacji stóp tj. koślawego ustawiania pięt, koślawości kolan, płaskostopia czynnościowego czy zaburzeń wydolności i estetyki chodu. Jeśli chodzenie boso to tylko po naturalnym podłożu - piasku, żwirku czy trawie. Do przedszkola, żłobka czy domu szukajmy butów z elastyczną podeszwą, najlepiej butów profilaktycznych z cholewką powyżej kostki, z usztywnionym zapiętkiem, z szerokim, wysokim i zaokrąglonym czubkiem. U dzieci powyżej 8 roku życia stopy nie są już tak elastyczne, natomiast łuki podłużne są widocznie zarysowane, a przednia część stopy nadal pozostaje szeroka. W tym wieku zdarza się jednak, że stopy są niesymetryczne, nieznacznie różnią się od siebie długością lub kształtem. W związku z tym pamiętajmy, że wybierając buty w sklepie należy przymierzać zawsze obydwa.

Przed zakupem butów zastanówmy się ponadto do czego będą używane i ile dziecko będzie w nich spędzać czasu w ciągu dnia. Buty nie mogą ograniczać stopy, powinny ją wspierać i prawidłowo kształtować jej naturalne funkcje. Przy doborze obuwia oprócz rozmiaru i kształtu zwróćmy również uwagę na materiały z jakich jest ono wykonane. Powinny to być materiały lekkie, elastyczne i oddychające, skóry naturalne lub nowoczesne tekstylia (np. laminat GORE-TEX) zapewniające stopie odpowiedni klimat.

W ofercie sklepu ZDROWE STOPKI w Łodzi przy ul. A. Struga 26 znajdziecie obuwie marki: Aurelka, Dawid (linia Ortopedka), Daniel, Postęp, Profilek, Rena, Tombut, Mrugała ( wszystkie wyróżnione znakiem ZDROWA STOPA), Gucio oraz Superfit (uznany przez 97% ortopedów za najlepsze obuwie profilaktyczne).

(AM, 2012.06)