Jak chodzić, to w dobrze dobranych butach


Odpowiedni but – czyli jaki?

But powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb każdej stopy, nie powinien jej ograniczać, a przede wszystkim nie może przeszkadzać w chodzeniu. Rozwój i kształtowanie się stopy dziecka przebiega inaczej w różnych okresach jego życia – od czasu, gdy dziecko zaczyna chodzić (10-15 miesiąc życia) do zakończenia wzrostu stopy (15-18 rok życia). Dlatego tak ważne jest wybranie butów, które zapewnią prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stopy.

Czym powinni kierować się rodzice wybierając buty dla swojego dziecka?

Przede wszystkim obuwie powinno być wygodne i mieć odpowiedni rozmiar, jednak rodzice powinni też zwracać uwagę na konstrukcję buta oraz materiał z jakiego jest on wykonany. Obecnie wybierając trzewiki lub kozaki na zimę kupujmy buciki większe, tak żeby przed palcami był centymetr luzu. Zwracajmy również uwagę na szerokość i wysokość czubków obuwia. Zbyt ściśnięte palce w przyszłości mogą być przyczyną haluksów. Buty powinny mieć również sztywny zapiętek, który wspiera prawidłowe ułożenie pięty i stabilizuje stopę. Z kolei wyższa cholewka dobrze trzymająca kostkę będzie wspomagać staw skokowy zapobiegając podwichnięciom. Bardzo istotną sprawą jest też elastyczna, nie ślizgająca się podeszwa z płaskim lub niskim obcasem. Oczywiście najlepiej jest wybierać obuwie z materiałów naturalnych i oddychających, które odprowadzają nadmiar wilgoci ze stopy na zewnątrz.

Kiedy sami możemy wybrać buty dla swoich dzieci a kiedy powinniśmy zasięgnąć rady specjalisty?

Buty, które proponujemy w sklepie Zdrowe Stopki mają za zadanie zapobiegać powstawaniu wad stóp i nóg, takich jak płaskostopie czy koślawienie. Przeznaczone są więc dla dzieci zdrowych. Warto tutaj powiedzieć, że dzieci do około 4 lat mają często pozornie płaskie stopy i koślawo ustawione piety. Jeśli nasze dziecko rozwija się prawidłowo, to takie ustawienie stopy powinno zaniknąć z wiekiem. Jeżeli jednak dziecko skończyło cztery lata i nadal wydaje nam się, że ma wady stopy wówczas powinniśmy zasięgnąć porady lekarza. Najłatwiej zauważyć nieprawid-łowości wnikliwie obserwując własne dziecko. Należy zwrócić uwagę zarówno na kształt i wygląd stóp, ale przede wszystkim na sposób chodzenia i biegania. Do ortopedy dobrze jest pójść również, gdy dziecko uskarża się na bóle lub utyka. Jeżeli lekarz stwierdzi wadę wówczas zaleci odpowiednie wkładki korygujące do butów, które można kupić w naszym sklepie.

Jakie buty możemy znaleźć w sklepie Zdrowe Stopki?

Przede wszystkim zdrowe dla stopy dziecka. Oferujemy głównie obuwie profilaktyczno-ko-rekcyjne polskich producentów (m.in. Aurelka, Gucio, Postęp, Dawid) posiadające znak „Zdrowa Stopa”, który przyznawany jest przez Komisję Specjalistów ds. Obuwia Dziecięcego działającą przy Instytucie Przemysłu Skórzanego. Znak „Zdrowa Stopa” jest gwarancją, że buty nim oznaczone zabezpieczają prawidłowy rozwój stóp dziecka. Sprzedajemy buty z naturalnej skóry lub z membraną Gore-Tex, w większości zapinane na rzepy, w różnych fasonach. Od trzewików domowych zaczynając poprzez sandałki, półbuty a na kozakach kończąc. Krótko mówiąc można u nas znaleźć odpowiednie buty na każdą porę roku. Mamy pełną numerację butów od 18 do 35 numeru. Przyjmujemy także indywidualne zamówienia na buty. I co jest bardzo istotne ceny butów w sklepie Zdrowe Stopki utrzymują się na poziomie sklepu internetowego. APF