Postaw na buty profilaktyczne


Każdy rodzic cieszy się ze swojego zdrowo rozwijającego się szkraba. Codziennie obserwując dziecko stara się zapewnić mu wszystko to, co najlepsze, zdrowe i bezpieczne. Dlatego to rodzice najszybciej i najlepiej potrafią rozpoznać potrzeby lub dolegliwości swoich pociech. Dotyczy to ogólnego stanu zdrowia, jak również poszczególnych narzadów małego organizmu, w tym także jego stóp.

Stopy i nogi mają służyć nam całe życie, powinniśmy więc dbać o nie z należytą starannością. Stanowią one część układu motorycznego umożliwiającego przemieszczanie się i są amortyzatorem dla całego organizmu podczas chodzenia. Ukształtowanie stóp trwa od początków nauki chodzenia aż do momentu zakończenia wzrostu stóp na długość. U dorosłego człowieka nieprawidłowy kształt stóp powoduje przeciążenia w układzie kostno-szkieletowym (kręgosłupie, stawach kolanowych i biodrowych), co sprzyja powstawaniu zmian zwyrodnieniowych. Stopy dziecka są delikatne i miękkie, jeszcze przez pierwsze dwa lata nie wykształca się łuk podłużny stopy. Podczas nauki chodzenia dziecko może mieć podkurczone paluszki i stawiać stópki do środka. Nie zawsze świadczy to o nieprawidłowościach, jednak aby małe stopy prawidłowo się rozwijały należy je właściwie pielęgnować i stymulować.

Oto kilka porad

Podczas pielęgnacji stóp nie zapominajmy o paznokciach, należy je obcinać na prosto bezpośrednio po kąpieli, stopy można również nawilżyć olejkiem lub balsamem dla dzieci.

Dziecko stawiając swoje pierwsze kroki powinno dużo chodzić boso, ale pod jednym warunkiem, że chodzi po naturalnej powierzchni (piasku, trawie, kamykach, drewnie), co w odpowiedni sposób stymuluje rozwój stopy. W domu raczej trudno zapewnić takie warunki, ponieważ na podłodze mamy panele, płytki ceramiczne, wykładziny, dywany (tworzywa sztuczne), które nie mają właściwości stymulujących. Konsekwencją komfortowego podłoża i często źle dobranych butów jest płaskostopie, koślawość kolan, zaburzenia wydolności i estetyki chodu. Dlatego starajmy się zapobiegać tym wbrew pozorom bardzo poważnym dolegliwościom. Ich leczenie może być uciążliwe zarówno dla rodziców - ponieważ wymaga zaangażowania, dyscypliny, systematyczności i poświęcenia czasu na żmudne ćwiczenia - a przede wszystkim dla naszego malucha, który swój czas woli przecież spędzać na zabawie. Aby stopy mogły się prawidłowo rozwijać, potrzebne jest im odpowiednie wsparcie, które zapewniają buty profilaktyczne lub ortopedyczne. W Polsce produkowanych jest wiele marek takiego obuwia m.in. Aurelka, Dawid (z linii Ortopedka), Daniel, Memo, Postęp, Profilek, Tombut, Rena.

Co to są buty profilaktyczne i czym się wyróżniają?

To buty, które zapewniają prawidłowy rozwój stóp i jednocześnie zapobiegają powstawaniu wad.

Wyróżniają się:

Starajmy się nie zaniedbywać wad i nieprawidłowości stopy dziecka ponieważ mogą one skutkować bólem i niewłaściwym chodzeniem w wieku dojrzałym. Jeśli zauważymy coś niepokojącego udajmy się do lekarza ortopedy, aby jak najwcześniej zapobiegać lub leczyć wady. Dobrze dobrane obuwie profilaktyczne czy ortopedyczne, systematyczne ćwiczenia z dzieckiem a po konsultacji ze specjalistą stosowanie wkładek korekcyjnych może zapobiec lub całkowicie wyleczyć wadę i zapewnić zdrowie stóp.

(AM, 2012.04)